Mätning gravid fostrets längd

Fostrets tillväxt – längd och vikt

Längd och vikt hos foster under graviditeten. Här hittar du fakta om fostrets vikt- och längdkurvor under alla graviditetens veckor. Vilken vecka är du i? I vår tabell kan du enkelt utläsa fostrets längd och vikt för varje vecka som du är gravid.

Barnets längd och vikt under graviditeten

Fostrets vikt och längd varierar självklart och tillväxttakten beror på många faktorer. Födelsestorleken är mest korrelerad till moderns storlek, men tros kunna påverkas av faktorer såsom förlossningskanalens storlek. Man vet idag att barn växer olika snabbt och denna variation börjar väldigt tidigt.

Om ditt barn avviker från kurvan så är detta inget du ska lägga så stor vikt vid. Avvikelser är vanliga och de normala avvikelserna ligger inom spannet plus/minus 21%. Innan du studerar listan nedan så är det viktigt att du är medveten om att man mäter längden på olika sätt beroende på åldern på fostret.

Läs även: Fostrets storlek som frö, frukt eller grönsak.

Att mäta fostrets längd och vikt

I Sverige mäter man barnets/fostrets längd den första tiden från huvud till stjärt. Detta kallas för Crown Rump Length (CRL). Detta mått används initialt då barnet i detta stadie ofta ligger med benen uppdragna mot magen. Det är nästan omöjligt att mäta barnets fulla längd inne i livmodern då barnet ligger hopkrupet. Det är först runt vecka 24 som  man på ultraljudskliniker börjar intressera sig för att mäta barnets vikt. De värden som vi anger på denna sajt är således uppskattningar baserade på normal tillväxt. Fram till vecka 20+0 säger man att alla foster utvecklas ungefär lika sett till  vikt och längd. Efter vecka 20+0 börjar våra genetiska anlag att spela in, vilket gör att en del barn blir långa, en del korta, en del smala och en del kraftiga. Forskning på senare dar har dock visat på att där förekommer skillnader tidigare än vad man tidigare trott.

Tillväxthastigheten hos ett foster

Tillväxthastigheten hos fostret som växer inne i magen är i början otroligt hög och accelererar snabbt. Den bromsar sedan in runt vecka 20. Begränsningen av tillväxt är nödvändig för att barnet ska kunna passera igenom förlossningskanalen och anses åtminstone delvis förmedlas via maternella mekanismer. Tillväxtförloppet anpassas således snabbt till den genetiska storlekspotentialen. Födelsevikten är mest korrelerad till mammans storlek medan pappans bidrag till barnets storlek gradvis ökar under de två första levnadsåren. Under de senaste decennierna har andelen barn med hög födelsevikt ökat, vilket tros bero på att mödrar med högt BMI har ökat samt att andelen rökare bland gravida har minskat. Barn till mödrar som rökt under graviditeten är i genomsnitt 170 gram lättare när de föds. Om man tittar på tillväxt i magen under graviditeten kontra vuxen längd är födelselängden i mycket högre grad än födelsevikten relaterad till vuxenlängden.

Läs även: Livmoderns mått under graviditeten

Tabell över fostrets längd och vikt under graviditeten

GraviditetslängdLängd (cm)Vikt (g)
Vecka 60,4 
Vecka 71 
Vecka 81,61
Vecka 92,32
Vecka 103,14
Vecka 114,17
Vecka 125,414
Vecka 137,423
Vecka 148,743
Vecka 1510,170
Vecka 1611,6100
Vecka 1713140
Vecka 1814,2190
Vecka 1915,3240
Vecka 2016,4300
Vecka 20*25,6300
Vecka 2126,7360
Vecka 2227,8430
Vecka 2328,9501
Vecka 2430600
Vecka 2534,6660
Vecka 2635,6760
Vecka 2736,6875
Vecka 2837,61005
Vecka 2938,61153
Vecka 3039,91319
Vecka 3141,11502
Vecka 3242,41702
Vecka 3343,71918
Vecka 34452146
Vecka 3546,22383
Vecka 3647,42622
Vecka 3748,62859
Vecka 3849,83083
Vecka 3950,73288
Vecka 4051,23462
Vecka 4151,73597
Vecka 4251,53685
Vecka 4351,33717

*Observera att man i vecka 20 byter sätt att mäta fostrets längd.

Läs denna artikel om du vill veta hur stort fostret är i liknelsen av en frukt.

Källa; Rikshandboken för barnhälsovård, 2012 samt Tillväxt och kroppslig Mognad – en handledning för Användning av Tillväxtkurvor i Hälso- och Sjukvården för Barn och ungdomar av Lars Hagenäs, maj 2011.

De som läst avsnittet om fostrets längd och vikt under graviditeten läste även mer om träning under graviditeten samt om att få tvillingar.

Dela artikeln

Facebook
Twitter
Email

Fler artiklar om kost och hälsa

Sova på sidan under graviditeten

Sova på rygg eller sidan

När du är gravid ska du sova på vänster sida. Under den senare delen av graviditeten bör du inte sova på rygg. Orsaken är ökad risk för sent missfall. Bäst, när du är gravid, är att sova på vänster sida även om höger sida också går bra.

Läs artikeln »
gravid folsyra

Folsyra gravid

Folsyra rekommenderas till dig som är eller försöker att bli gravid. Varför ska gravida ta folsyra? Vad är folsyra? Vilka risker finns det med folsyratillskott under graviditeten? Du bör ta ungefär 400 mikrogram folsyra per dag redan när du försöker att bli gravid. Fortsätt med folsyra fram till du är i graviditetsvecka 12.

Läs artikeln »
skinka gravid

Kan man äta skinka när man är gravid?

När man är gravid går det bra att äta kokt eller rökt skinka om köttet varit förpackat i högst en vecka. Undvik att äta produkter från bufféer eller produkter som legat öppna under en längre tid i ett kylskåp. Skinka som hettats upp till minst 70 grader Celsius går alltid bra att äta.

Läs artikeln »
gravid symptom blodande tandkott under graviditeten

Blödande tandkött under graviditeten

Blödande tandkött under graviditeten. När du är gravid svullnar slemhinnorna och blodet blir tunnare. Detta gör att ditt tandkött lättare blöder. Även om tandköttet är känsligare under graviditeten så är det nu extra viktigt att sköta sin munhygien.

Läs artikeln »
Gravidhjärna

Gravidhjärna

Gravidhjärna. Är du gravid och upplever att du har svårt att komma ihåg saker. Är du glömsk och förvirrad? Kanske lider du av gravidhjärna. Forskning visar att det faktiskt finns något som heter gravidhjärna.

Läs artikeln »
Havandeskapsförgiftning

Havandeskapsförgiftning

Havandeskapsförgiftning innebär att du får högt blodtryck. Symptom på att du drabbats är plötslig huvudvärk, svullnad, ont i magen, mm.  Bästa sättet att lindre havandeskapsförgiftningen är att vila. Ofta går det över ungefär två veckor efter förlossningen. Havandeskapsförgiftning går även under namnen graviditetstoxikos eller preeklampsi.

Läs artikeln »
Fakta om graviditet och föräldraskap

Prenumerera för nyheter, fakta och kunskap.

Vi mailar ungefär en gång i veckan. Genom att skicka in godkänner du att vi sparar din mailadress.